Ukázky z knížek JS

Čepičáři z Vackova

Přešli vozovku nad podjezdem a míří k protější hospodě Na Viktorce. Je pojmenována podle jejího původního majitele Viktora Kuse. Tady na začátku dvacátého století stavitel a pozdější majitel cihelny Vacek vybudoval cihelnu a z vyrobených cihel se postavily okolní domky. Jednoduché a účelné. Tak byl založen náš Vackov. Tehdy byla Praha ještě vzdálená a Žižkov se teprve rozrůstal. Viktorka byla původně formanská hospoda, kde se stavovali špeditéři, povozníci jedoucí po císařské erární silnici do Malešic. Na jejím počátku na nezastavěných plochách byl výstavný jednopatrový hotel Siegl, solitér, osamocený, nepatřící nikam.

    „Tam,“ ukazuje Čurda směrem k Parukářce, „jak mi říkal dědek, to byl vyhlášený pajzl. Tam když byla policejní šťára, tak všechno, co mohlo, odtud prchalo na Židovský pece ukrýt se v prohlubních, dírách, jeskyních. Tam se za nimi už neodvážili. Židovské pece byly tehdá nejnebezpečnějším místem Prahy.“

 „To vím a taky tam bývala šibenice,“ dodává Karel, že se o tom dočetl v Žižkovských listech. Před 140 lety právě tam popravili sklepníka Fialu, že čtyřiceti ranami ubodal svoji milou. Příběh jako z Červené knihovny.

 

Připravujeme pro vás několik dalších úryvků z knížek Jiřího Slavíčka. Již brzy.